Négy csatorna fejezte be a sugárzást a közelmúltban. 

Lejtőn a helyi rádiós piac? Szombaton megszűnt a Kék Duna Rádió sugárzása Esztergomban és Tatabányán, nemrég elhallgatott a Gerilla Rádió Dunaújvárosban és ma éjfélkor megszűnik Kaposvár legutolsó helyi rádiója, a Kapos Rádió is. Több tíz csatorna lehet még veszélyben.

A frekvenciajogosultság lejárta, az új pályázat alaki érvénytelensége, illetve a korábbi jogosultság ideiglenes meghosszabbításának hiánya miatt kellett elhallgatnia az Esztergomban a 92.5, valamint Tatabányán a 107.0 MHz-es frekvenciákon 13 éve sugárzó Kék Duna Rádió adásainak. Tatabányán évek óta minden célcsoportban toronymagasan a leghallgatottabb rádió volt a Kék Duna, Esztergomról nincs adat.

Öröm az ürömben, hogy a komáromi adó elég nagy vételkörzetet biztosít ahhoz, hogy Tatabányán hallgatható maradjon az adás a 90.5 MHz-en, azonban a hallgatók visszajelzései alapján Esztergomnak csak bizonyos pontjain érhető el jó minőségben a másik frekvencia.

A Kék Duna Rádió jelenleg Győrött a 91.5 MHz-en, Komáromban (és Tatabányán) a 90.5 MHz-en, Mosonmagyaróváron a 99.7 MHz-en, valamint Székesfehérváron a 103.8 MHz-en érhető el az online sugárzás mellett, azonban a komáromi adó frekvenciajogosultsága november 23-án szintén lejár.

A Gerilla csődölt, a Kapos Rádió licencét nem hosszabbították meg

Dunaújvárosban is kidőlt az egyik piaci szereplő: a Gerilla Rádió 2006 óta szórakoztatta és informálta hallgatóit műsoraival, az új médiatörvény miatt azonban közösségi adóvá alakult át, ennek feltételeit pedig gazdaságos működés mellett nem tudta megteremteni. Információink szerint a frekvencián hamarosan egy budapesti központú közéleti rádió kezdi meg hivatalos működését.

A városban jelenleg az El-Do Rádió és a Rádió 24 működnek helyi, kereskedelmi rádióként, de a település fekvése miatt hallgathatóak a budapesti körzeti rádiók is, mint például a Music FM és a Juventus Rádió.

Kaposváron a „fénykorban” négy helyi, kereskedelmi rádió üzemelt, azonban pár év verseny után sorra dőltek ki ezek: először a K1 nevű, elektronikus zenéket játszó rádió szűnt meg, ezt követte az N-Joy Classic, majd a piacvezető Enjoy, most pedig a Kapos Rádiónak is el kell hallgatnia: a Médiatanács ezúttal nem hosszabbította meg a lejárt frekvenciajogosultságot, ugyanis a frekvencia újrapályáztatása eredménytelen volt.

A rádió közleménye alapján a tulajdonos Tudományos Ismeretterjesztő Társulat és a rádió munkatársai csaknem két évig tartottak ki a műsorszolgáltatási jogosultság kéthavi meghosszabbításainak lehetetlen egzisztenciális és piaci hátterével, végül a pályázatukat fellebbezésük ellenére a hatóság kizárta az ismert Klub-szabály miatt: a hátoldalakat is alá kellett volna írni.

Horváth László Árpád, a rádió ügyvezető igazgatója az alábbiakat közölte a rádió keddi adásában: „A Kapos Rádió, ellentétben több rádióval, gazdaságilag is életképes, stabil, semmiféle tartozása nincs. Emelt fővel harcoltunk azért, hogy továbbra is szólhassunk Önökhöz, és büszkén spártaiként vállaljuk végzetünk. Ezúton is szeretnénk megköszönni kedves hallgatóinknak, hogy oly sokszor választottak minket az elmúlt tizenhét év alatt. Holnaptól a négy volt kaposvári rádióból egy sem szól.”

A Kapos Rádió pályázatával kapcsolatban a Médiatanács megállapította, hogy nem felel meg az alaki, formai követelményeknek. A Kapos Rádió élt a médiatörvényben biztosított jogorvoslati jogával, a bíróság azonban elutasította a Kapos Rádió keresetét.

Fog még lendülni a kasza?

Az alábbi rádiók még szólnak, de jövőjük bizonytalan. Csak tőmondatokban:

– a sátoraljaújhelyi Rádió Aktív jogosultságát azonnali hatállyal megszüntették, díjtartozás miatt
– Hevesen az eddig a Diórádió által használt frekvenciára kiírt pályázaton egy másik, helyi cég, a Rádió Helló Kft. nyert
– a NeoFM helyzete ismert, iparági pletykák szerint felszámolják az üzemeltető céget – így már tényleg a végét járja az országos rádió
– tíznél is több további frekvenciajogosultságot hosszabbítanak még kéthavonta ideiglenesen, a pályáztatás csúszása miatt, köztük a Klubrádióét is.

A Médiatanács álláspontja

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tájékoztatása alapján a Médiatanács minden rádiós frekvenciapályázat elbírálása során kizárólag a hatályos jogszabályok alkalmazásával, a jogállami normák figyelembevételével jár el. A pályázati eljárások során hozott döntésekkel kapcsolatban a korábbi médiaszabályozással ellentétben a 2011-ben hatályba lépett Médiatörvény (Mttv.) már biztosítja a pályázók teljes körű jogorvoslathoz való jogát.

A megszűnő rádiók kapcsán a közlemény úgy fogalmaz: „míg 2010-ben mintegy 190 helyi és körzeti frekvencián volt hallható rádióműsor hazánkban, addig ma ezek száma a pályáztatás alatt álló 11 frekvenciával együtt eléri a 185-öt. Lényegében tehát a rádiós piaci szereplők száma az elmúlt két éves időszakban a válságosnak mondható reklámpiaci körülmények között sem változott.”


(RADIOSITE.HU)