Elfogult elbírálás jellemezte a helyi és körzeti rádiós pályázatokat – állítja a MÉRTÉK. Inkorrekt módon tudott terjeszkedni több közösségi rádió a helyi és körzeti frekvenciapályázatokon és a határozatok nyilvánosságát illetően is hiányosságok vannak – állítja a MÉRTÉK Médiaelemző Műhely az ORTT által kiírt, de már a Médiatanács által elbírált frekvenciapályázatok eredményeit értékelő elemzésében.
Az írás többek között felhívja a figyelmet arra, hogy a Lánchíd Rádió miként tudott kibújni a médiatörvény tulajdoni korlátai, valamint a helyi tájékoztatási kötelezettségek alól vidéki frekvenciáin, továbbá az is kiderül, hogy az új pályázatokon a zömmel vallási műsort készítő médiaszolgáltatók szerepeltek sikerrel, a korábbi piaci szereplők háttérbe szorulása mellett.
„A Lánchíd Rádió nyertességét a döntések indokolása alapján annak köszönhette, hogy a helyi nyilvánosság részeként, helyi tartalmat kívánt szolgáltatni, vállalása szerint – ahol ez a határozatokból kiderül – a heti műsoridő 50%-ában. (…) Attól válik igazán érdekessé a pályáztatási folyamat, hogy a Médiatanács a nyertessé nyilvánítást követő néhány hónap múlva hozzájárult a Lánchíd Rádió újonnan elnyert balatonfüredi, székesfehérvári, zalaegerszegi és keszthelyi jogosultságára vonatkozó hatósági szerződések módosításához.” – olvasható az elemzésben.
„A módosítások minden esetben a budapesti jogosultság vételkörzetének bővítését eredményezték Balatonfüred, Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Keszthely vételkörzetekkel. A szerződésmódosítás eredményeként tehát az új frekvenciákon nem az eredeti pályázatokban vállalt tartalom szól, hanem a budapesti központi műsor hallható. (…) A pályázat tisztaságát, az azonos elbánást és az egyenlő versenyfeltételeket veszélyezteti, ha rövid idő után olyan szerződésmódosítás történik, amely alapján a nyertességet eredményező vállalás nem teljesül.” – írják.
A szerződésmódosítások nemcsak a pályázati vállalások alóli mentesítést vonták maguk után, hanem lehetővé tették a Lánchíd Rádió számára a további terjeszkedést is, amire a médiatörvény tulajdoni korlátai miatt az eredeti szerződések értelmében nem volt lehetőség: „a Lánchíd Rádió a vételkörzet-bővítés eredményeként egy körzeti és egy helyi jogosultsággal rendelkezik, azaz formálisan három helyi jogosultsággal kevesebbel, mint a pályázatok elbírálása után. A szerződésmódosítások lehetővé teszik azt, hogy a szolgáltató további frekvenciához jusson, hiszen a tulajdoni korlátok alapján még egy körzeti és 3 helyi jogosultságot szerezhet.”
Átalakul a piac, de nem tudni, ez kinek jó
Az értékelés szerzői azt írják, hogy bár „a pályázatok elbírálása a közigazgatási eljárás szabályai alapján zajlott, a határozatok indokolása, és elsősorban az eljárások közben hozott határozatok nyilvánossága területén tapasztalhatók hiányosságok, ami miatt nem teljesült maradéktalanul az átlátható és követhető döntéshozatali eljárás követelménye.”
A részletes tanulmány ezen a linken érhető el.
(RADIOSITE.HU)