Készítettünk egy saját összegzést a rádiók részvételével.
Még december elején a Spotify elkészítette listáját, amelyből kiderült, hogy az előadók, együttesek és slágerek közül melyek voltak a legnépszerűbbek 2017-ben.
Ezen felbuzdulva elhatároztuk, hogy készítünk mi is egy összegzőt a rádiók bevonásával. Egy egyezményes megoldással jutottunk a végeredményünkre. A felmérésünk arra a metódusra alapoztuk, hogy lajstromba vettük az ország tizenkilenc megyeszékhelyének legutóbbi rádiós mérési adatait, és listáztuk, hogy ki volt a piacvezető az adott városban. Ennek alapjául az Inspira Research méréseit vettük, egészen egyszerűen azért, mert ez rendelkezik publikus adatsorral országos, budapesti és helyi szinten is.
Ez a két tábla volt a kiindulási pontunk:
Felvettük a rádiókkal a kapcsolatot és elkértük tőlük azt a tíz legtöbbet játszott dalt, ami 2017-ben január 1. és december 6. között szólt az adott állomáson. Az utóbbi dátum alkalmazásának oka egyrészt az volt, hogy december 6-án adták ki a Spotify felmérését, másrészt szerettük volna kiküszöbölni a karácsonyi zenék okozta lehetséges torzítást.
A kapott listáknak sajnos nem mindegyike tartalmazott egzakt elhangzási számot, ezért akképpen rangsoroltuk a dalokat, hogy a legtöbbet játszott dalt 10 pontnyi helyiértékkel láttuk el, amíg a 10. helyezett 1 pontnyit kapott. A közte található dalok egy egyszerű skálázás alapján arányosan osztoztak a pontszámokban. Végül az így kapott értékeket vetettük egybe, és kaptuk meg a legtöbb pontszámmal rendelkező dalt, amely egyben a legtöbbet játszottnak is megfelelt.
Néhány kompromisszumot is kellett kötnünk a lista megalkotása során:
- Például több megyeszékhelyen is a Rádió 1 a piacvezető, ezért az ő esetükben az országos játszási listát vettük alapul. Ez a lista egyébként publikusan is megtalálható, sőt meghallgatható a Rádió 1 hivatalos Youtube csatornáján.
- Ugyanígy a Rádió 1-hez köthető, hogy négy városban is az év második szakaszában történt a csatlakozás a hálózathoz. Ebben az esetben is a budapesti székhelyű hálózat elhangzási adatait vettük alapul, mivel a megszűnő/átalakuló helyi rádióktól nehézkes lett volna az adatbázist megszerezni.
- Budapesten habár a Sláger FM nyerte a mérést, őket nem kerestük meg, mivel zenei kínálatuk annyira speciális, hogy szignifikánsan nem jelent volna meg a listában.
- A Petőfi Rádió esetében azért nem tartottuk indokoltnak szereplésüket ebbena felmérésben, mert a közszolgálati értékek védelmében felvállalt zenei arány, torz képet adna az összetett TOP 10-ben. A Petőfi Rádió az, ami pluszban felvállalja új, hazai dalok megismertetését a közönséggel. Viszont érdekesnek tartottuk annyira az adatsorukat, hogy a mostszol.hu oldal információi alapján összegyűjtöttük az év öt legtöbbet játszott magyar dalát, hogy összevethessük a megyeszékhelyi rádiók TOP 10-es felsorolásaival.
- Nyíregyháza esete speciális: A két helyi rádió a Sunshine FM és a Retro Rádió szinte fej-fej mellett halad az évben: 18-49-ben a Sunshine, míg 18-59-ben a Retro nyert. Így, mivel a legszorosabb versenyt produkálják mindkét rádió adatait megvizsgáltuk.
- A békéscsabai helyzet jogi követhetetlensége miatt mi a hálózathoz csatlakozott Rádió 1 játszási adatait emeltük be az összesítésbe.
A felmérésben végül ezek a rádiók vettek részt:
- Békéscsaba – Rádió 1 (hálózatos)
- Debrecen – Best FM
- Eger – Rádió 1
- Győr – Rádió 1
- Kaposvár – Rádió Most
- Kecskemét – Gong Rádió
- Miskolc – Rádió M
- Nyíregyháza – Retro Radio és Sunshine FM
- Pécs – Rádió 1
- Salgótarján – Rádió 1
- Szeged – Rádió 88
- Szekszárd – Rádió Antritt
- Székesfehérvár – Fehérvár Rádió
- Szolnok – Aktív Rádió
- Szombathely – Rádió 1
- Tatabánya – Forrás Rádió
- Veszprém – Méz Rádió
- Zalaegerszeg – Rádió 1
Mindezek alapján 2017-ben ezt a tíz dalt játszották a legtöbbször a hazai rádiók.
A listáról és listákról holnap, 2018 első napján további érdekességeket olvashatsz a 42NETBlogon.
Köszönjük a rádióknak, hogy részt vettek a felmérésben!
Jó rádióhallgatást és -készítést kívánunk 2018-ban is!
RADIOSITE