A rádiós technikai eszközöket is forgalmazó cég által létrehozott elismerést csütörtök este adták át.
A magyarországi televíziós technológiai szakma sokat köszönhet azon szakembereinek, akik kimagasló tudásukkal, kitartásukkal, évtizedes munkájukkal a háttérből, mégis közvetlenül hozzájárultak ahhoz, hogy a hazai televíziózás a világ élvonalához tartozhat. Ennek elismeréseként a Rexfilm megalapította életmű díját, kifejezve tiszteletét a szakma nagyjai előtt, egyúttal pedig hagyományt teremt a műszaki területen dolgozók elismerésének.
A díjat Altmann Juditról a Magyar Televízió egykori műszaki igazgatójáról nevezték el, aki az egyetlen női műszaki vezetője volt a televíziónak. Az elismerést ünnepélyes keretek között adta át Csapó Gábor, a Rexfilm ügyvezetője, valamint Varsányi Gábor üzletfejlesztési igazgató, a március 22-én megrendezésre került éves partnertalálkozó rendezvényen.
Altmann Judit
„A Rexfilmnél szívügyünknek és küldetésünknek tekintjük a televíziós technológiai szakmában dolgozó szakemberek munkájának elismerését. Reméljük, hogy ezzel a díjjal méltó módon kifejezésre juttattuk nem csak a díjazottak, hanem Altmann Judit munkássága iránti nagyrabecsülésünket.” – tette hozzá az ünnepségen Varsányi Gábor.
Az életműdíj történetének első két jelöltje Horváth Miklós és Ágoston György, akik személyesen vették át a bronzból készült, tévékamerát ábrázoló szobrot.
Horváth Miklós és Ágoston György digitalizálás területén végzett úttörő munkásságát 1993-ban a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetésével ismerték el.
Ágoston György és Horváth Miklós
Horváth Miklós az ELTE fizika szakán szerzet diplomát 1956-ban. Harmadéves egyetemistaként már részt vett különböző televíziós-kamera konstrukciós munkákban, majd jelen volt a Magyar Televízió megalakulásánál és közreműködött az első stúdiók megépítésében. A nevéhez fűződik az első közvetítő kocsi megépítése, valamint az első filmes telerekorder berendezés felszerelése, üzemeltetése és technológiájának kidolgozása, amellyel megteremtették a rögzítés lehetőségét. 1972-ben, egy nemzetközi csapat tagjaként részt vett az első téli olimpia közvetítésében, amelyet sikere nyomán további nemzetközi projektek követtek. Szerepe volt az első színes stúdió tervezésében és megvalósításában, a mobil technikák bővítésében továbbá az új stúdiók importbeszerzéseiben és felszerelésének kialakításában. Precíz munkájával, szakértelmével és négy évtizednyi kitartó munkájával maradandót alkotott a magyar televíziós szakmában.
Csapó Gábor kérdésünkre elmondta, hogy az életműdíjra jelölés kizárólag szakmai szempontok alapján történik. Alapvető feltétele, hogy csak olyan jelölt kaphatja, aki már nem aktív résztvevője a televíziós technológiai területnek, így nincs kapcsolata egyik üzleti szereplővel sem. A közel 30 cm magas, bronzból készült szobor Molnár Levente szobrászművész munkája, és kifejezetten erre az alkalomra készült.
(A cikk Sárközi Szabina írása)
RADIOSITE